Thursday, 13 June 2019

სამოდელო გაკვეთილი 2


სსიპ დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუახევის საჯარო სკოლა

                              სამოდელო გაკვეთილი
საგან : ინგლისური ენა
მასწავლებელ : ნინო პავლიაშვილი
ჩატარების ადგილი და თარიღი: სსიპ შუახევის საჯარო სკოლა ,31 მაისი,2019 წელი.
სწავლების საფეხური /კლასი: საბაზო,  IX  კლასი
მოსწავლეთა პროფილი2 მოსწავლე. (არ არის სსსმ მოსწავლე).  
გაკვეთილის თემაWhat would you do?
გაკვეთილის მიზანიTalking about imaginary or unlikely situations and giving advice
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი ინდიკატორები:
უცხ.საბ.1. მოსმენამდე/წაკითხვამდე ტექსტის ტიპის განსაზღვრა მისი სტრუქტურული და სიტუაციური მახასიათებლების ამოცნობის გზით
უცხ.საბ.2. ნასწავლი ენობრივი საშუალებების გამოყენებით ტექსტის შინაარსის გააზრება და საკუთარ გამოცდილებასთან დაკავშირება;
უცხ.საბ.7. ნასწავლი ენობრივი საშუალებებით საკომუნიკაციო მიზნის შესაბამისი წერილობითი ტექსტის პირველადი ვარიანტის შემუშავება;
შეფასების ტიპები და მეთოდები:  განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასება (კომენტარის სახით)

აქტივობა
მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსი
დრო
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი
1
მასწავლებელი ესალმება მოსწავლეებს, აცნობს მათ გაკვეთილის თემას,მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს.
ვერბალური ახსნა
მინი ლექცია
მთელი კლასი
დაფა , ცარცი
2 წთ.
მოსწავლეები გაეცნობიან გაკვეთილის თემას ,მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს
2
წინა მასალის შემოწმება
ვთხოვ მოსწავლეებს იმუშაონ წყვილად და გაიხსენონ სამი ფაქტი,რომელიც მათ ისწავლეს წყალზე წინა გაკვეთილიდან
მთელი კლასი
ფურცლები  და კალამი
4წთ.
წინარე ცოდნის გააქტიურება
3
მასავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს გაიხსენონ თუ უნახავთ რაიმე რეალითი შოუ ან რაიმე ფილმი რომელიც არის დაკარგვასა და თავის გადარჩენაზე
ინდივიდუალური
3.წთ
მეტყველების  გავარჯიშება
4
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს ჩაიხედონ წიგნში და მიხვდნენ სურათებიდან რა სიტყვები შეიძლება შეხვდეთ ამ ტექსტში
მსჯელობა

ინდივიდუალური
6 წთ
გონების გააქტიურება
4
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს გადახედონ შეკითხვებს სავარაუდო პასუხებთან ერთად და შემოხაზონ მათთვის სასურველი პასუხი
კითხვა
ინდივიდუალური
სახელმძღვანელო ,ფანქარი
9 წთ
გაუმჯობესებენ კითხვის უნარს და გაიაზრებენ ახალ სიტყვებს
5
ვთხოვ მოსწავლეებს,რომელი სიტუაციაზე უფრო გამხიარულდნენ და რომელმა შეაშინა და რატომ?
აქტიური ლაპარაკი
ინდივიდუალური
წიგნი,
7 წთ
გაიუმჯობესებენ მეტყველებას
6
მოსწავლეებს ვთხოვ დაუსვან წყვილში შეკითხვები და უპასუხონ მათ, წარმოსახვით სიტუაციებზე,თვითონ თუ მოხვედრილან  მსგავს სიტუაციაში

აქტიური აზროვნება
წყვილში მუშაობა
 სახელმძღვანელო
6 წთ
ძველი სიტყვების გახსენება ახალი სიტყვების დასწავლა,დამახსოვრება
7
მოსწავლეებს ვთხოვ გადაშალონ სახელმძღვანელო გვერდ 120-ზე და ავუხსნი :”second conditional”-
მოსმენა
მთელი კლასი
სახელმძღვანელო,დაფა ცარცი,კალამი
4წთ
მეტყველების და წარმოთქმის გაუმჯობესება
8 
 საშინაო დავალება

 დაწერონ 10 მაგალითი „second condition”-ის გამოყენებით,ასევე ინტერვიუ დაწერონ რომელიმე მეგობართან ,ჰკითხონ მას თუ ღმოჩენილან მსგავს სიტუაციაში და როგორ გადაურჩენიათ თავი
მთელი კლასი
სახელმძღვანელო,გაფა,ცარცი
1-2წთ

გაიუმჯობესებენ მეტყველებას  და გაიმდიდრებენ ლექსიკონს
შეფასება
მთელი კლასი


შეფასების რუბრიკა
2წთ
მოსწავბი შეფასების რუბრიკის დახმარებით მიიღბენ განმავითარებელ უკუკავშირს


                                             
    განმავითარებელი    შეფასების   რუბრიკა


   კრიტერიუმები
არადამაკმაყოფილებელი
დამაკმაყოფილებელი
      კარგი
ძალიან კარგი
1
ასახელებს თემასთან დაკავშირებულ ლექსიკურ ერთეულებს
2-3 სიტყვას წარმოთქვამს შესაბამისი ინტონაციით და მახვილით
4-5 სიტყვას წარმოთქვამს შესაბამისი ინტონაციით და მახვილით
უმეტეს სიტყვებს წარმოთქვამს  შესაბამისი ინტონაციით და მახვილით
ყველა სიტყვას წარმოთქვამს შესაბამისი ინტონაციით და მახვილით
2
ახსოვს განვლილი მასალა
2-3 სიტყვას ასახელებს განვლილი მასალიდან
4-5 სიტყვას ასახელებს განვლილი  მასალიდან
უმეტეს სიტყვას ახელებს განვლილ თემასთან დაკავშირებით
სწორად ასახელებს განვლილი მასალიდან ნასწავლს
3
ლაპარაკობს ტექსტთან მიახლებული სიტყვებით და კითხულობს
ვერ ლაპარაკობს ტექსტთან მიახლოებული სიტყვებით და ვერ კითხულობს
ნაწილობრივ ლაპარაკობს და კითხულობს
ტექსტს კითხულობს მაგრამ ლაპარაკისას  უშვებს უმნიშვნელო შეცდომას,
სრულად იცის ტექსტი,შეუძლია გამართილად ლაპარაკი
4
პასუხობს კითხვებს
ვერ პასუხობს კითხვებს
ნაწილობრივ პასუხობს კი/არა
კარგად პასუხობს კითხვებს და უშვებს უმნიშვნელო შეცდომას
სრულად პასუხობს კითხვებს

                         განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა

saubrobs gamoTqmuli mosazrebis Sesaxeb, gamoxatavs sakuTar pozicias amyarebs argumentebiT
3

საუბრობს საკუთარი სიტყვებით და მოჰყავს მაგალითები
2
saubrobs gamarTuli saliteraturo eniT da iyenebs Sesabamis leqsikas
2
iyenebs mokle Canawers
1
saubrobs Tanmimdevrulad da Semoifargleba konkretuli TemiT
2






mimarTuleba


      kompetencia

eqsperti (10,9)

adekvaturi (9,8,7)

minimaluri (8,7,6,5)

დამწყები (5,4,3,2,1)


zepirmetyveleba

moswavlis kompetencia


-------------------------------
ჩამოყალიბებული აზროვნება,სრულად და გამართულად ლაპარაკი,მოჰყავს მაგალითები საკუთარი გამოცდილებიდან,მსგავსი სიტუაციებიდან დახწევის გზების პოვნა

ლაპარაკობს გამართულად, ცდილობს მოიყვანოს მაგალითები საკუთარი გამოცდილებიდან
მასწავლებლის დახმარებით ცდილობს ილაპარაკოს ტექსტთან მიახლოებიით,ვერ მოჰყავს მაგალითები საკუთარი გამოცდილებიდნ
არ აქვს სიტყვების მარაგი,ვერ იგებს ტექსტს და არ შეუძლია ტექსტთან მიახლოებით ლაპარაკი,ასე4ვე ვერ მოყავს მაგალითები საკუთარი პრაქტიკიდან


organizebuloba


 ------------------------

ყოველთვის:
 მოწესრიგებული აქვს სასწავლო  ნივთები;
 დავალება შესრულებული აქვს;
ჩართულია სასწავლო აქტივობებში;
იცავს ქცევის წესებს
ხშირად:
მოწესრიგებული აქვს სასწავლო  ნივთები;
 დავალება შესრულებული აქვს;
ჩართულია სასწავლო აქტივობებში;
იცავს ქცევის წესებს
იშვიათად:
მოწესრიგებული აქვს სასწავლო  ნივთები;
 დავალება შესრულებული აქვს;
ჩართულია სასწავლო აქტივობებში;
იცავს ქცევის წესებს
არასდროს:
აქვს მოწესრიგებული  სასწავლო  ნივთები;
 აქვს დავალება შესრულებული;
არის  ჩართულია სასწავლო აქტივობებში;
იცავს ქცევის წესებს






                      რეფლექსია ჩატარებულ გაკვეთილზე
2019 წლის  31 მაისს IX კლასში  ჩავატარე სამოდელო გაკვეთილი თემაზე: What would you do?
გაკვეთილის ტიპი: პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი
გაკვეთილის მიზანი იყო: მოსწავლეებს შეძლებოდათ ეფიქრათ ინგლისურ  ენაზე თუ ქონიათ თვითონ მსგავსი სიტუაციები და როგორ დაუხწევიათ აქედან თავი, ეპასუხათ დასმული კითხვებისთვის,მიეცათ ერთმანეთისთვის რჩევა, წაეკითხათ ტექსტი და გამოევლინათ ლექსიკური ცოდნა. ამავე თემის ირგვლივ გაემართათ მარტივი ინტერაქცია. გაეგოთ, გამოეყენებინათ გრამატიკული მასალა“Second conditional”.
    გაკვეთილის დაწყების პირველ ფაზაში მოსწავლეებს გავაცანი მიზანი და შეფასების კრიტერიუმები, რომლებიც წინასწარ დაწერილი მქონდა დაფაზე. შემდეგ გავააქტიურე წინარე ცოდნა თუ რა ახსოვდათ წინა გაკვეთილიდან, შემდეგ მოსწავლეებმა გადახედეს ახალ მასალას და უნდა მიხვედრილიყვნენ ნახატების მიხედვით რა სიტყვები შეიძლებიდა შეგვხვედრილიყო ახალ გაკვეთილში, რაც საკმაოდ ნორმალურად გაიგეს და მიპასუხეს,ვფიქრობ საკმაოდ იყვნენ საგაკვეთილო პროცესში ჩართულები,ცოტა გაუჭირდათ მათ გრამატიკული მასალის გაგება, და ვფიქრობ მეტი მაგალითები რომ გამეკეთებინებინა კლასში უკეთესი იქნებოდა,მაგრამ აუცილებლად გავითვალისწინებ და გამოვასწორებ ამ შეცდომას.მოსწავლეები შევაფასე წინასწარ მომზადებული შეფასების რუბრიკით.
        ყველა ჩემი აქტივობა მიმართული იყო  წარმოთქმის და აზროვნების გაუმჯობესებაში, შეფასების კრიტერიუმები თანხვედრი იყო გაკვეთილის მიზანთან.გაკვეთილის მსვლელობის დროს არ დამჭირვებია გეგმის მოდიფიცირება. გაკვეთილი მთლიანად ჩატარდა ისე როგორც მქონდა გეგმით გათვალისწინებული ..რადგან სამოდელო გაკვეთილის ვატარებდი პირველად და ვგრძნობდი დიდ პასუხისგებლობას, ჩემში გამოიწვია მღელვარება და ემოცია. მომავალ გაკვეთილისთვის ვეცდები  გავაკონტროლო ჩემი ემოციები.



No comments:

Post a Comment